nedeľa 28. novembra 2010

Prečo sa prejedáme


Čím viac vlastníme tým menej dokážeme milovať.  A čím menej dokážeme milovať tým viac začneme zhromažďovať veci. Veci sa stanú náhradou za lásku. 

Ako sa to vlastne stane?  Ak narodenému dieťaťu matka prejavuje dostatok lásky, toto dieťa nikdy nebude piť príliš veľa mlieka, pretože vie, že matka ho nesmierne ľúbi. Nebude nikdy piť príliš veľa mlieka, pretože vie, že matka bude vždy dostupná a vždy bude pripravená mu dať mlieko, keď bude hladné. Tak prečo sa strachovať?  Tento fakt bol aj vedecky potvrdený psychoanalytikmi. Tento fakt je tichým nevysloveným porozumením. Ak matka miluje dieťa, to dieťa bude piť iba toľko mlieka, koľko potrebuje. Ak je dieťa milované, nikdy na ňom neuvidíte veľké bruško. Dieťa bude proporcionálne zostavené.

Matky takýchto detí sa budú neustále obávať, že ich dieťa neje a nepije dostatočne toľko, koľko by malo. Ale milované deti proste vedia, že kedykoľvek budú mať hlad, mama bude tam. Vedia, že sa môžu spoľahnúť na lásku.
Ale ak matka nemiluje dieťa, to dieťa sa bude neustále strachovať o svoju budúcnosť. Keďže necíti lásku, to nevyslovené porozumenie tam takisto nie je, preto kedykoľvek keď  bude mať dieťa príležitosť, bude jesť čo najviac ako bude môcť, vypije čo najviac mlieka, ako bude môcť.  Tým pádom sa z neho stáva lakomec, ktorý začal akumulovať veci – vo svojom tele. Ale ak tomuto dieťaťu niekto začne prejavovať lásku, okamžite jeho prejedanie prestane. 

Láska a jedlo obidve pochádzajú z matkinho prsníka. Prvá skúsenosť lásky pochádza s matkinho prsníka a prvá skúsenosť jedla takisto pochádza z matkinho prsníka. Preto sú láska a jedlo úzko spojené.  Ak má dieťa málo lásky, bude si to nahrádzať jedlom. 

Ak je lásky dostatok, môžeme si dovoliť neprejedať sa. Necítime potrebu prejedať sa. Vzpomeňte si na čas, keď ste boli zamilovaní, váš hlad sa jednoducho vyparil. Necítite hlad. Láska vás napĺňa tak hlboko, že sa cítite plní. A preto začnete jesť menej a menej.
Jedna žena čo sa so mnou rozprávala mi povedala jej príbeh. Zomrel jej manžel a hneď prvú noc potom sa zobudila na obrovský hlad. Telo jej manžela bolo v dome a rovnako aj rodinný príslušníci a tak sa cítila vinná ísť do kuchyne a najesť sa.  Ale cítila taký strašný hlad, ako nikdy predtým. Tak išla do kuchyne po tme, ako zlodej, avšak vo svojom vlastnom dome.  Pýtala sa ma, čo sa stalo. Povedal som jej, že dôvod je veľmi jednoduchý. Človek, ktorého ste milovali umrel. V tom momente sa cítite prázdna. A táto prázdnota musí byť niečím naplnená. 

Vždy keď sme smutní, tak jeme viac. Kedykoľvek sme v hlbokom smútku, cítime väčší hlad. Vždy keď sme šťastní, veselí a milujúci a naplnení láskou, jedlo nás automaticky prestane zaujímať.  Aj malé množstvo jedla bude dostatočnou výživou, pretože láska samotná je výživou. Ľudia ktorí nevedia milovať sa vždy stanú lakomcami, vlasníckymi zberateľmi vecí. 



štvrtok 18. novembra 2010

Bolesť - fenomén našej mysle

Podobne ako tma, tak aj bolesť, či už fyzická, mentálna alebo emocionálna má iba negatívnu existenciu. Tma neexistuje preto, že ju niekde prinesieme, exituje iba vtedy ak odstránime svetlo. Keď niečo existuje iba preto, že tam niečo iné chýba, to znamená, že to má negatívnu existenciu.  Tma sa nedá od niekiaľ vyniesť, dá sa odstrániť iba tým, že tam prinesieme svetlo. 

Takisto aj bolesť existuje iba v neprítomnosti našej pozornosti. Tak ako tma automaticky zmizne keď do miestnosti prinesieme svetlo, aj bolesť sa automaticky vyparí, keď na ňu sústredíme energiu nášho vedomia. Bolesť existuje iba preto, lebo určitej časti nášho "ja" nevenujeme pozornosť. Naša bolesť vždy pochádza z nášho vnútra, a preto ak vyliečime naše vnútro, bolesť jednoducho zmizne.

Akákoľvek emocionálna alebo mentálna bolesť je len vrcholkom ľadovca. Čo potrebujeme urobiť na jej odstránenie, je dostať sa k jej koreňu, zistiť, odkiaľ pochádza. Aby sme bolesť mohli vyliečiť, potrebujeme pracovať na odstránení príčíny, ktorá túto bolesť spôsobuje. Inak hrozí nebezpečenstvo že túto bolesť, našu frustráciu prenesieme na niekoho iného alebo ňou budeme sami ešte viac trpieť. Ak máte nejakú bolesť, odsuňte všetko nabok a pracujte na jej vyliečení. Nájdite príčinu bolesti a vyliečte ju.

Vždy keď cítíte bolesť, priveďte svoju pozornosť na dané miesto. Cíťte čo sa odohráva v tomto mieste, pozorujte tieto pocity a prestaňte ich menovať ako bolesť. Vnímajte tie pocity len ako skúsenosť, len ako nejaké pocity. Zrazu budete cítiť, že oblasť bolesti sa zmenší na jeden jediný bod a postupne zmizne.
Kedykoľvek keď čelíte bolesť vedome, uvedomíte si, že ste viac ako len telo. Zistíte, že žiadna bolesť sa nemôže dotknúť vášho skutočného "ja". Keď telo prežíva bolesť, naše ja nemusí trpieť, sme to iba my, ktorí spájame bolesť s vnútorným utrpením duše. Keď telo bolí, treba mu dať pozornosť a chápať, že čím telo prechádza je len proces liečenia. Keď si uvedomíte, že vy sami ste silnejší ako bolesť, vystúpite nad bolesť a stanete sa duhhka ateeta (ten,  ktorý prekročil hranice utrpenia).

Ak nájdete príčinu a skutočný pôvod bolesti, bolesť sa vďaka vašej intenzívnej vnútornej jasnosti jednoducho vyparí. Keď vám je jasné prečo trpíte, táto vaša jasnosť spáli dôvody na to, aby vo vás existovala nejaká bolesť. Toto uvedomenie si so sebou prináša stav úplnej blaženosti.

~Paramahamsa Nithyananda

streda 10. novembra 2010

Čo je to meditácia?

Čo je to meditácia? Niektorí ľudia ju opisujú ako návrat domov. Niektorí hovoria, že je to zjednotenie s našim samotným zdrojom, s našou dušou, alebo spojenie s našim vyšším ja. A niektorí dokoncia tvrdia, že je to božské stretnutie.Tak ktorá z týchto definícií je vlastne pravda?

Každý z nás bude mať s meditáciou svoju vlastnú, unikátnu skúsenosť a popíše ju svojim vlastným spôsobom. Ale jedno bude pre každého spoločné. Meditácia je priestor, ktorý všetci veľmi dobre poznáme. Akurát sme na neho zabudli. Meditácia sa v našom vnútri deje prirodzene vo veľmi pôvabných momentoch, kedy sme ohúrení krásou západu slnka alebo šírkou oceánu. Naša myseľ  v týchto výnimočných momentoch jednoducho opadne

Mohli by sme povedať, že meditácia sa udeje v zlomku sekundy keď sme v úžase, v momente ticha alebo v stave, v ktorom sa nachádzame tesne predtým ako naša myseľ vstúpi a povie „toto je krásne“. Meditácia vôbec nie je zložitá. Meditácia je v skutočnosti v našej samotnej podstate. Počas meditácie máme možnosť zažiť našu vlastnú bytosť a oslavovať samého seba. Meditácia je hlboké ticho. A o tichu sa nedá veľa rozprávať, treba ho zažiť.

Swami Paramahamsa Nithyananda 


pondelok 8. novembra 2010

Nikto na svete by nemal hladovať

Nikto na svete by nemal trpieť na hlad, nikto na svete by nemal mať strach, či si bude mať čo dať do úst.  Jedlo je základnou požiadavkou života a preto by malo byť zadarmo pre každého.

Pamätáte sa na staré zvyky našich starých mám? Stôl mali vždy prestretý pre jedného človeka navyše, vždy boli pripravené pohostiť putovníka alebo nečakaného hosťa. Tento nádherný zvyk by sme mali oživiť.

Podeľte sa vždy o jedlo s inými ľuďmi, nevarte len pre seba alebo pre rodinu. Vaša kuchyňa by mala byť stále otvorená pre návštevníkov, putovníkov, susedov, priateľov ale aj žobrákov a zvieratá, ktoré žijú okolo vás.

Keď jete, obklopte sa ľuďmi, nie len rodinou, priateľmi, známimi, susedmi, podeľte sa o jedlo s inými, uvidíte ako vás to obohatí, ako veľa vám dá skúsenosť delenia sa o jedlo s inými.  Keď sa budete deliť o jedno s inými, nidky na tom neskrachujete, vždy sa vám to vráti späť. Pri stolovaní s inými nikdy nebudme trpieť na prejedanie, vždy zjeme iba koľko potrebujeme.  
~Swami Nithyananda

streda 3. novembra 2010

Uchovajte si večnú mladosť

My nestarneme, ale zrejeme do dokonalosti. 

Vekom by sme sa mali stať múdrejšími, dokonalejšími, inteligentnejšími. 

Žite život s týmto porozumením a využívajte každú skúsenosť, každý moment na svoje zdokonaľovanie.

Ako dosiahnuť jogínske telo

Nech ohýbame telo s akýmkoľvek zámerom, tento zámer sa zapisuje do našej svalovej pamäte. Preto predtým než začnete cvičiť, ponorte sa do krátkej meditácie a predstavte si váš úmysel, váš zámer, aký by vám mal váš tréning priniesť. Predstavte si, ako keby sa už stal skutočnosťou. Cíťte emócie, ktoré napĺňajú vaše telo, keď vidíte ako sa váš úmysel splnil. Ohýbajte svoje telo vždy s radosťou a úsmevom na tvári, nie s hnevom a nechuťou. Toto je jednoduché, ale veľmi silné tajomstvo Nithya jógy, jógy na osvietenie.